Erdélyi Boróka – Időgazdálkodás & Hatékonyság szakértő, Business & Mérnök coach

Digitális méregtelenítés #2 – Tennivalók

Az előző részben a digitális méregtelenítés előnyeiről, az offline időre vágyó énünk motivációiról volt szó – elméleti síkon. Jöjjenek most a módszerek, ötletek, eszközök, amelyek segítségével kicsit kiléphetünk az online világból!

Mint a valóságban, úgy a digitális világban is alapvető különbség van az egyszeri és a rendszeres méregtelenítés között. Szerintem érdemes kipróbálni mindkét módszert, ugyanis teljesen más hozzáállást kívánnak, és ennek megfelelően teljesen más eredményt hoznak. Egymástól függetlenül is használhatóak, de kombinálva különösen hatékonyak tudnak lenni.

Már egy hétvége is csodát tehet

Általában nem vagyok híve a kampányszerű megmozdulásoknak, ám ez esetben azt mondom: már egyetlen offline hétvége is rávilágíthat arra, mennyivel szabadabbak, nyitottabbak, nyugodtabbak vagyunk a kütyüink nélkül.

Lehet számtalan offline kihívást találni az interneten, de azt ajánlom, alakítsd ki a saját kihívásodat a saját elképzeléseid és lehetőségeid alapján.

  1. Gondold át, hogy miről fogsz lemondani a kihívás alatt. Nem muszáj teljes offline böjtöt fogadnod, vállalkozhatsz akár egyetlen weboldal vagy app ideiglenes bojkottjára is. Én annak idején így szoktam le a Swarmról (tudjátok, az app, amivel kávézótól plázákon át tüntetésig bárhová be lehet csekkolni, hogy mindenki lássa, épp hol jársz): kezdett céltalanná, kissé nevetségessé válni a dolog számomra – végül feldühödtem, és azt mondtam, egy hónapig nem lépek be. Az egy hónap már régesrég letelt, én pedig azóta se használom ezt az appot.
  2. Tervezd meg, hogy mennyi ideig fog tartani a kihívás. Hiszen mondjuk a Facebookról lemondhatsz akár egy hónapra is, de lehet, hogy a munkahelyed nem díjazza, ha ugyanennyi ideig nem vagy hajlandó a számítógépet bekapcsolni. Olyan időtartamot válassz, ami lehetséges, reális, de azért okoz némi kihívást. A “hét perc telefon nélkül” nem kihívás 🙂
  3. Találd ki, hogy mihez fogsz kezdeni a felszabaduló idővel. Elengedhetetlen. Sokszor azért nyúlunk a számítógép vagy a telefon után, mert unatkozunk, pótcselekvésre van igényünk. Ennek azonban elejét veheted, ha jó előre kitalálsz jó, szép, érdekes vagy hasznos dolgokat.

digitalis_meregtelenites_2_2

Íme pár ötlet:

Az én kihívásom: 50 napig kilépek a közösségi média világából, azaz nem használom a Facebookot és az Instagramot, és a felszabaduló időben végre elolvasok pár régóta halogatott könyvet. (A poszt megjelenésekor 12 napja tart a reform, eddig semmilyen nehézségbe nem ütköztem.)

Életmódszintű reformok

Míg egy pár napos – hetes offline kihívásnak is óriási haszna lehet, mégsem mérhető össze azzal, ha életmód szinten változtatunk a digitális szokásainkon. Életem egyik vezérelvét Gretchen Rubin fogalmazta meg a legtömörebben: “What you do every day matters more than what you do once in a while” azaz “Többet ér, amit mindennap megteszel, mint amit hébe-hóba”. Úgy gondolom, abszolút igaz ez erre a témára is, már csak azért is, mert végignézve a saját motivációimat, egyértelmű, hogy rendszeres, állandó eredményt szeretnék – és gyanítom, ez legtöbbünknél így van.

  1. Vizsgáld meg az eszközhasználati szokásaidat. Szerintem két vonal mentén érdemes vizsgálódni: időben és eszközök szerint. Azaz: mikor és mit használsz.
  2. Keresd meg a probléma gyökerét. Melyek azok a helyzetek, amikor pótcselekvésképpen, időtöltésként, valami hasznos dolog helyett a telefonod, a Facebook vagy a céltalan böngészés a program? Fontos kitétel a “valami hasznos dolog helyett”! Ugyanis nincs abban semmi rossz, ha munka után hazafelé a buszon böngészgetsz kicsit kikapcsolódásként. Másrészt viszont a “hasznos dolog” ugyanúgy lehet egy igazi kikapcsolódás is, tehát nemcsak a munka vagy a tanulás.
  3. Fogalmazd meg a célod! A motivációid tükrében szögezd le, mit vársz magadtól, hozz szabályokat.

Én naponta kétszer jutok a számítógépemhez, nagyjából 1-2 órára per alkalom, délután és este. Ilyenkor hatékony szeretnék lenni, de halogatásként sokszor felmegyek a Facebookra, vagy mindenféle érdekességeket böngészek a neten. Napközben a telefonom van nálam, amire sokszor ránézek – főleg, mert ahogy írtam, elég sokoldalúan használom. Így azonban gyakran kizökkenek a számomra oly értékes minőségi gyerek-férj-én-időből, mivel mindig van valami értesítés új emailről, FB-üzenetről, bármiről – s ha már ott van, furdal a kíváncsiság, meg kell lesnem. Végül pedig este kap szerepet a telefonom, amikor lefekvéskor beállítom az ébresztőt, de ilyenkor is hajlamos vagyok még elolvasni egy-két blogposztot – ez azonban nem tesz jót az alvásomnak semmiyen szempontból. Ezek alapján a következő változásokat terveztem el:

Néhány további ötlet:

Képek forrása: 1, 2, 3.

Exit mobile version